Pripravované akcie

Tatranom po Liptove    

Milí priatelia 🙂

V sobotu 13. júla 2024 sa uskutoční prvá z trojice letných jázd mládežníckeho expresu Tatran, a to na trase Liptovský Hrádok – Liptovský Mikuláš – Ružomberok – Ľubochňa a späť.

Na akcii si môžu prísť na svoje predovšetkým turisti, cyklisti, ale aj rodiny s deťmi. V Ružomberku je zabezpečený prestup na motoráčik Korýtko a návrat je naplánovaný tak, aby ste mali dostatok času na realizáciu programu podľa vlastného výberu. Pre inšpiráciu Vám ponúkame niekoľko návrhov.

MOŽNOSTI PROGRAMU V DESTINÁCIÁCH Ružomberok, Švošov, Ľubochňa:

Variant 1: Ružomberok – Jazda vláčikom Korýtko a cyklistika v Revúckej doline

Bližšie informácie nájdete na nasledujúcom odkaze:

https://www.korytnickazeleznica.eu/letna%20prevadzka.html

Variant 2: Švošov – Turistika na Ostré a Hrdoš

Zo železničnej zastávky je možné absolvovať stredne náročnú túru na výrazný vrch špicatého tvaru vypínajúci sa priamo nad obcou. Výstup po žltej značke trvajúci do dvoch hodín je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Zdatnejší turisti majú možnosť pokračovať okružnou trasou cez hrebeň Hrdoša, obec Komjatnú a Komjatnianskou dolinou naspäť do Švošova.

Časová náročnosť: 5 hodín

Prevýšenie: 674 metrov

Variant 3: Ľubochňa – Cyklistika v Ľubochnianskej doline

Pre milovníkov cyklistiky dávame do pozornosti cyklotúru našou najdlhšou dolinou pozdĺž riečky Ľubochnianky. Dolinou vedie v takmer celej dĺžke lesná asfaltka, ktorá Vás prevedie po stopách bývalej lesnej železničky. Popri trase vedúcej hlbokými lesmi si môžete prezrieť historickú vodnú elektráreň, či vodnú nádrž Vyšný Tajch. Po cyklotúre odporúčame načerpanie síl v niektorom z podnikov v obci Ľubochňa.

V exprese Tatran ponúkame možnosť prepravy vlastných bicyklov s nutnosťou rezervácie na info.tatran@gmail.com.

Pre tých, ktorí nemajú možnosť alebo chuť so sebou viezť vlastný bicykel, prípadne sa nechcú spoliehať len na vlastnú silu existuje alternatíva zapožičania elektro-bicykla alebo elektro-kolobežky priamo na železničnej stanici v Ľubochni (https://www.kolobezky-lubochna.sk/).

Časová náročnosť: 3 hodiny

Prevýšenie: 423 metrov

Variant 4: Ľubochňa – Turistika v okolí – Kútnikov kopec, Kopa, Šíp, Podšíp

Obec Ľubochňa je vhodným východiskom taktiež pre turistický výstup na okolité masívy.

Kútnikov kopec

Nad obcami Ľubochňa a Hubová sa vypína lesnatý Kútnikov kopec. Turistiku na jeho vrchol je možné vykonať aj okružne cez Hubovú s návratom do centra Ľubochne. Po návrate je možnosť navštíviť miestne parky, či posedieť v jednej z kaviarní.

Časová náročnosť: 4 hodiny

Prevýšenie: 632 metrov

Kopa

Červená značkovaná trasa vedie zo stanice cez obec Ľubochňa a dolinu Korbeľka až na vrch Kopa. Hoci samotný vrchol je zalesnený, neďaleká čistinka s dreveným krížom ponúka výhľady na údolie Váhu, okolité veľkofatranské kopce, severné výbežky Malej Fatry a Oravu. Po návrate do Ľubochne je možnosť navštíviť miestne parky, či posedieť v jednej z kaviarní.

Časová náročnosť: 4,5 hodiny

Prevýšenie: 769 metrov

Šíp

Skalnatým strážcom Dolného Liptova je vrch Šíp. Z Ľubochne je výstup možný cez obec Stankovany, osadu Podšíp a Zadný Šíp s dreveným krížom a množstvom výhľadov. Zostup naspäť je následne cez cez Žaškovské sedlo a Stankovany.

Časová náročnosť: 5,5 hodiny

Prevýšenie: 773 metrov

Podšíp

Menej náročnou alternatívou je prechádzka z Ľubochne cez obec Stankovany na osadu Podšíp so zachovanými drevenicami nachádzajúcu sa na čistinke s výhľadmi na malofatranské končiare. Pri spiatočnej ceste je možnosť zastaviť v prírodnej rezervácii Močiar s prírodným jazierkom, travertínovými útvarmi a minerálnymi prameňmi.

Časová náročnosť: 4 hodiny

Prevýšenie: 305 metrov

Obec Ľubochňa

Popri turistike ponúka Ľubochňa priamo v obci viacero zaujímavostí; historickú vodnú elektráreň, parky, či vzorne zrenovované kúpeľné domy.

Vďaka spolupráci s našim partnerom Korytnická železnica Ružomberok a sprostredkovaniu kontaktov bude pre Vás na nadchádzajúcej sobotnej akcii „Tatranom po Liptove“ v Ľubochni o 10:30 zabezpečená exkurzia v miestnej historickej elektrárni. Chôdza zo železničnej stanice potrvá do 30 minút.

CESTOVNÝ PORIADOK

Ceny SPIATOČNÉHO cestovného:

Dospelý: 6,- EUR
Dieťa do 15 rokov, senior, ZŤP: 3,- EUR

Bicykel:  2,- EUR

Miesto pre bicykel je potrebné rezervovať e-mailom na: info.tatran@gmail.com

Cestovné lístky sa budú predávať u vlakového personálu priamo vo vlaku. 

SÚPRAVA

Súpravu vlaku bude tvoriť elektrický rušeň E499.062 „Bobina“ z roku 1957 a vozne mládežníckeho expresu „Tatran“ v zložení: Bm 990 + BDms 351.

Tešíme sa na Vašu účasť!

Zdroj foto: