Uplynulé podujatia

Tatranom na Ružín

Milí priatelia 🙂

Pozývame vás v sobotu 29. júla Tatranom na Ružín.

Strávte letný deň športom alebo oddychom v malebnom prostredí pohoria Čierna hora, cez ktoré sa prerezáva kľukatý kaňon dolného prielomu Hornádu, dnes zaliaty vodami priehrady.

V spolupráci s obcou Margecany bude pre našich výletníkov k dispozícii požičovňa plavidiel na Počkaj Beach a občerstvenie vrátane gulášu v pohostinstve Karen na Rolovej Hute.

Pre záujemcov o železničné stavby, ktorí sa minulý rok na našu akciu 150 rokov KBŽ nedostali, sme sa rozhodli zopakovať komentovanú prehliadku rozsvieteného Bujanovského tunela, ktorú máte možnosť opäť absolvovať z okna vlaku na špeciálnej expedičnej jazde s odchodom z Margecian o 10:10.

Pre účastníkov odporúčame následne vystúpiť na zastávke Ružín a absolvovať individuálny tematický výlet k vetracej šachte, viď popis nižšie.

KDE SA MÔŽETE PREJSŤ?

V rámci ďalšieho individuálneho programu sa môžete zamerať na viaceré záujmové body.:

Starý Margecanský tunel

Ide o najvýraznejšiu dochovanú a dnes už nepoužívanú stavbu pôvodnej Košicko-bohumínskej železnice. 420,9 metrov dlhý tunel je vzdialený len niekoľko stoviek metrov od Margecian – zastávky a keďže doň vedie od zastávky asfaltová cestička, je vhodným cieľom pre rodiny s malými deťmi. Možné je ho prejsť pešo alebo na bicykli, vďaka umelému osvetleniu si tu môžete detailne prehliadnuť staviteľské majstrovstvo našich predkov. Určite Vás zaujme štruktúra ostenia tunelových pásov vrátane pásov bez obmurovky, ktoré tvoria takmer polovicu dĺžky tunela. Pozornejšiemu oku neuniknú ani dodnes viditeľné vrty do ktorých bola vkladná trhavina.

Tunelová mikroklíma poskytne príjemné ochladenie v letných horúčavách.

Ružínska cesta Svetlonoškových rozprávok

Asfaltová cestička pozdĺž severného brehu priehrady z Margecian popri pláži Počkaj Beach, Rolovej Hute až po starý tunel je lemovaná drevenými sochami s náučnými tabuľami. Každá socha drží v jednej ruke listinu a v druhej ruke lampáš so svetlom. Lampáš napájaný z fotovoltického panela osvetlí nielen samotnú sochu s listinou, ale aj vedľajšiu cestu. Návštevník sa ocitne na rozprávkovom chodníku, ktorý ho svetlom vedie k „domčeku“ . Domčekom rozprávkového trpaslíka Svetlonoška, ktorý svetlom volá deti a iných pútnikov na prehliadku svojho príbytku, je tunel. Jednotlivé úseky cesty budú postupne popísané na listinách, ktoré drží v ruke každá socha tohto srdečného trpaslíka. V tuneli v projekte zmenia svetelnú inštaláciu. Pri prechode pútnikov sa bude rozsvecovať postupne. Vznikne tak ilúzia, podporujúca detskú fantáziu, že tam niekde v tme sa ukrýva trpaslík Svetlonoško.

Celková dĺžka cesty: 2,5 km

Odkaz na mapu: https://sk.mapy.cz/s/cevakusugo

Vyústenie vetracej šachty Bujanovského tunela

Pomerne ľahká prechádzka po spevnenej ceste vhodná aj pre rodiny s menšími deťmi.

Od budovy zastávky Ružín je potrebné zísť chodníkom popod železničný most na cestu tretej triedy III/3354 pri vyrovnávacej vodnej nádraží a postupovať po nej doprava smerom k ústiu nádrže. Po minutí odbočky na most a 840 metroch chôdze po asfaltke treba odbočiť na lesnú cestu vpravo, ktorá vás dovedie až k objektu vetracej šachty.

Po 850 metroch chôdze sa Vám na pravej strane rozprestrie malá čistinka, ktorá predstavuje bývalé nádvorie staveniska Bujanovského tunela. Môžete tu spozorovať dodnes zachovalý betónový triediaci objekt sypkých materiálov. Tunelové nádvorie z oboch strán uzatvárajú elegantné trojstupňové portály dvoch susediacich tunelov, Bujanovského a Ružínskeho. Po obhliadke portálov sa vrátite na cestičku a budete pokračovať ďalej hore kopcom, pričom vchod do Bujanovského tunela budete míňať po pravej strane. Po necelých 300 metroch od čistinky zbadáte v skalách na ľavej strane starý sklad trhavín, ktorý bol používaný pri stavbe tunela.

Po ďalších asi 1300 metroch chôdze sa Vám na malej lúčke vľavo od lesnej cesty znenazdajky vynorí mohutný technologický objekt vyústenia vetracej šachty.

Ak budete trpezliví, z oceľovej rúry môžete započuť autentický zvuk prechádzajúceho vlaku 100 metrov hlboko pod vami.

Po návrate na cestu III/3354 je možné zabočiť doprava a pokračovať 14,6 kilometra po lesných cestách do Margecian (viď. podrobný popis pri bude Turistika). Jednoduchšou možnosťou je návrat späť rovnakou cestou na zastávku Ružín, odkiaľ sa vlakom ZSSK dopravíte späť do Margecian.

Celková vzdialenosť zastávka Ružín – vetracia šachta: 3,4 km

Odkaz na mapu: https://sk.mapy.cz/s/kesafupame

TURISTIKA:

Okolie Ružína vám ponúka viacero možností športového vyžitia.

Turistika na Sivec (781 m n. m.), významný bralnatý vrch s panorámou na okolitú krajinu vrátane vodnej nádrže. Zo zastávky Ružín (300 m n. m.) po žltom značkovanom chodníku trvá cesta s návratom okolo 4 hodín. Pre zdatnejších je možnosť okružného návratu z Priehyby pod Sivcom po zelenej a modrej značke s možnosťou objavovania viacerých jaskýň v juhovýchodnom svahu hory.

Odkaz na mapu: https://sk.mapy.cz/s/komagavane

Pešia prechádzka po lesných cestičkách zo zastávky Ružín do Rolovej Huty a Margecian (cca 15,5 km) kľukatiacich sa po svahoch nad severnými brehmi vodnej nádrže.

Trasa je vhodná aj pre horských cyklistov.

Odkaz na mapu: https://sk.mapy.cz/s/gojucolebe

CESTNÁ CYKLOTÚRA:

Z Ružína popri vodnej nádrži ku Košickým Hámrom, cez Folkmarské sedlo, Veľký Folkmar a Jaklovce do Margecian. Možnosť oddychu a občerstvenia pri priehrade:

Bufet Lodenica Ružín (https://www.facebook.com/profile.php?id=100063798810119).

Odkaz na mapu: https://sk.mapy.cz/s/duparogumu

VODNÁ TURISTIKA:

Pre všetkých, ktorí sa kamarátia s pádlom, je snáď najväčším lákadlom plavba po vodnej nádrži.

Ružínska priehrada zalievajúca kaňon dolného prielomu Hornádu svojim charakterom a scenériami nemá v rámci slovenských priehrad obdobu.

Pokiaľ si prinesiete vlastný nafukovací kajak, máte jedinečnú šancu v rámci celého dňa absolvovať vodnú turistiku po veľkej aj vyrovnávacej nádrži.

Navštíviť môžete dva ostrovy, ktoré vznikli zatopením zárezov Košicko-bohumínskej železnice, oddýchnuť priamo v loďke pod skalným previsom, tí najšikovnejší sa môžu pokúsiť objaviť prieskumnú banskú štôlňu, ktorá sa nachádza v lese v severnom brehu pár metrov nad vodnou hladinou na rozhraní rovinky a posledného esíčka pred priehradným múrom.

Z hornej na dolnú nádrž je potrebné asi 100 metrov pred hrádzou vystúpiť na južný breh, vyjsť hore cestičkou na súbežnú cestu III/3354 a postupovať ňou asi 700 metrov. Pred mostom cez priehradu odbočiť z cesty vpravo do opusteného chatového areálu, od ktorého je možné starým schodiskom zísť až priamo k vode spodnej vyrovnávacej nádrže. Pozor na klzké skaly.

Celková dĺžka trasy: 12,5 km

KDE SI MÔŽETE ODDÝCHNUŤ?

Pláž Počkaj Beach (http://pockajbeach.sk/)

Bar Karen (https://karen-pub.business.site/)

Chata Marica (https://www.chatamarica.sk/)

CESTOVNÝ PORIADOK

CESTOVNÉ

Cestovné lístky sa budú predávať u vlakového personálu priamo vo vlaku. Vo vlaku neplatia režijné výhody ani iné komerčné zľavy. Ceny v tabuľke sú uvedené pre jednosmerný cestovný lístok.

Na vlak sa nevydávajú rezervácie. Po naplnení kapacity súpravy budú cestujúci prepravení bez nároku na miesto.

SÚPRAVA

Súpravu vlaku bude tvoriť elektrický rušeň E499.062 „Bobina“ z roku 1957 a vozne mládežníckeho expresu „Tatran“ v zložení: Bm 990 + BDms 351 + Am 074.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...